Головна » Статті » 1 клас |
УРОК НАВЧАННЯ ГРАМОТИ Тема. Звук ДЖ . Позначення його буквосполученням «ДЖ».
Мета. Забезпечити
засвоєння учнями злитої вимови
звука дж, продовжити формувати в учнів уявлення про відповідність між звуками і буквами;
збагачувати словниковий запас учнів; виховувати у дітей любов до
природи, бережне ставлення до неї. Обладнання. Каса букв,
звукові фішки, предметні малюнки, іграшка бджоли, малюнки-подарунки,
значки настрою, зірочки-відзнаки, комп’ютер, музикальний центр, таблиця для
побудови складів . Хід уроку 1. Організаційний момент.
Створення позитивного настрою. Пролунав уже дзвінок,
-Любі діти! Щоб наш урок минув
не марно, подивімось один на одного і посміхнімось ! Нехай усмішка допоможе нам
сьогодні, і ви на уроці матимете гарний настрій. 2. Повторення та закріплення
вивченого. *Імітація звуків природи * Мовна
зарядка. -Щоб наш ротик працював, Дзиги-дзвіночки Водять таночки. В полі дзвін, в лісі дзвін, Дзінь-дзінь, дзінь-дзінь. -
Як дзвенять дзвіночки ? ( Дзінь) -
Який перший звук ми промовляємо? (дз) *Звуко-буквений
аналіз слова ДЗВІНОЧКИ *Гра «Відшукай до схеми
малюнок» (На магнітній дошці малюнки та схеми. Відшукать відповідну схему) *Читання в особах тексту
«Лісовий майстер» - Чи згідні ви, що «Де багато пташок, там нема комашок». 3. Мотивація навчальної діяльності. *Загадка Ця комаха, мов дзвінок, Підлітає до квіток. Черевце її кругленьке – Жовте, в смужечку чорненьку. Не чіпай, бо буде біль, Гостре жало має…(ДЖМІЛЬ).
Наче птиця крила має все літає та
співає: Я медок усім ношу, не чіпайте, бо вкушу. ( БДЖОЛА)
-До нас на урок завітала
бджілка Жу-Жу. Вона хоче побачити як наші учні працюють на уроці. * Творча робота. Відеоподорож «На пасіці». -
«Бджола» - корисна комаха жовто –коричнева. Має 6 волохатих лапок, якими збирає пилок. Має 5
очей. Своїм хоботком збирає нектар, який несе у вулик. - У народі бджолу називають святою, тому що в Біблії вона згадується понад
60 разів. -Бджоли живуть великими сім'ями. Кожна комаха виконує свою
роботу:доглядають за малятами, збирають нектар,вартують від ворогів, розвідують
нові місця,багаті на нектар. -Є у бджолиній сім'ї головна бджола – матка. Вона відкладає яйця.
Усі члени сім'ї ставляться до неї шанобливо: годують, оберігають її. -Є у бджілок і розвідниці. Вони відшукують медоносні рослини і негайно
повідомляють про них бджолину сім'ю,
виконуючи танок. - За літо бджолина сім'я назбирує 150 кг меду, 100 кг меду використовує на
власні потреби. - Щоб мед не закис, бджоли літають над ним і вентилюють його. *Гра «Павутинка» *Ознайомлення з новим звуком. Ø
Виділення звука дж у слові бджілка Ø
Артикуляція
звука дж. (Приготуйтеся до вимовляння звука ч,
а потім , використовуючи голос , вимовте звук дж.) Ø
Характеристика звука дж.
(приголосний, твердий) Ø
Встановлення місця звука у словах : джерело,
бджола, джем, саджає, джміль, саджанець, ходжу. Ø
Звуковий аналіз слів ДЖМІЛЬ,
БДЖОЛА.(Показ рухами рук звукового складу слв) *Ознайомлення зі способом
позначення звука ДЖ. (Звук ДЖ –
складний, він злитий із двох звуків Д і Ж, тому й на письмі позначається не
однією буквою, а двома – «ДЕ» і «ЖЕ».
*Читання складової таблиці на дошці: джа, джо, джу, джи…
*Фізхвилинка ( звуки природи). Під аудіозапис пісні
«Бджілка» діти виконують танцювальні рухи. Пригадаймо, друзі, вмить, Як
пшениченька шумить: ШШШШ! Як в гайку струмок дзвенить? ДЖР! ДЖР! Як бджола в садку бринить: ДЗ! ДЗ! Як шумлять у птаха крила: ШШШ! В морі синьому вітрила: ШШШ! Вітер з гаєм розмовляє: ШШШ! Поміж листячка гуляє:ШШШ! Й ми всі трохи пошуміли, Від роботи відпочили.
5.
Робота за букварем. *
Розгляд малюнків ( джміль, бджола)
*Читання
скоромовки Робота в
парах. Дзу-дзу –дзу!– дзвеніла пилка.(Словникова робота:
бриніла)
*Робота
над віршем Л. Костенко «Джміль». -Читання вчителем. -Словникова робота. (Фіранка – легка занавіска.) -Читання «ланцюжком» -Робота над виразністю читання. Інтонування
речень. - Читання вірша в особах. 6.
Хвилинка відпочинку.(Інсценізація) -Дж-ж-ж-ж… -Хто ти? Звідкіль? -Я з лісу, я джміль… -А який мохнатий, чорний як рілля! -Хіба ти не бачила досі джмеля? – Дж-ж-ж ---- біля яблуньки. Дж-ж-ж ---- понад хміль…. От тобі й джміль! 7.
Розвиток мовлення. *
Загадка Дивну силу воно має – З-під землі свій шлях долає. Непримітне й невеличке, Поїть ріки і кринички.(ДЖЕРЕЛО) *Вправа «Передбачення». -Що таке джерело? Де можна побачити джерело?
Яка вода в ньому?Як потрібно охороняти джерело?
*Читання
слів за таблицею. рело *Розглянути
малюнок у підручнику.
*Читання
вірша «Джерельце» -Читання кращим читцем. -Робота за змістом твору Фізхвилинка Уночі над степом Прошуміла злива. Гомінке джерельце В балці замулила. Ми взяли лопату, Шлях йому звільнили Ще й малу вербичка Поруч посадили. Виростай, вербичко, Буйною, рясною. Задзвени, джерельце, Швидкою
рікою.( Імітують дії)
*Вправа
«Деформований текст» -Джерельце під липою виблискує
водою. (Ні, під водою) -Прийду до нього й до ладу поприбираю,
обкладу. (Ні, порозчищаю)
*Римування. 8. Хвилинка відпочинку. Вірш «Переполох» Бджілка з джмеликом літали, Бджілка з джмеликом дзижчали: -Джжжу! Наполохали козу. Та як стрибне за паркан, -Каррр! -Каррр! Бджілка з джмеликом літали, А про теє і не знали, Отакий переполох. 9. Підсумок уроку. Рефлексія. Незабаром продзвенить дзвінок - *Вправа «Мікрофон». -Якими
буквами позначається цей звук? (д,ж) -Чи справдились ваші очікування
від нашого уроку? -Який настрій, на вашу думку, переважав на уроці?
| |||||||||
Переглядів: 5582 | |
Всього коментарів: 0 | |